22 Ağustos 2009 Cumartesi

Kötü örnek, örnek sayılmazİ
nsanız...
Bir şeyi yapmak istediğimizde de yapmak istemediğimizde de bahanemiz bulunur. Namaz da öyledir. Kimi dostlar hep şöyle söyler. "herkes bana bakıyor gibi geliyor".

Bunun dışında çocukluğumuzda yaşadıklarımızda bazen olumsuz etki yapar namaz konusunda. Özellikle cami cemaatinin eski huysuz ihtiyarları Ramazan'da yarı oyun havasında camilere koşan çocukları azarlar, hırpalarlardı. Hal böyle olunca o çocuk büyüdüğünde camiye gelsin diye durmadan hocalar boşuna vaaz etsin dursun. Yazık...

Bunun dışında din adamlarının davranışları da çok büyük önem taşır tabi ki. Her ne kadar bizde ruhban sınıfı yoktur diyorsak da neticede din görevlileri var ve bu insanlar iyi örnek olmalılar.
Anlatacaklarım hoş şeyler değil ama herkes az çok bu tip yanlışlara da tanık olmuştur. Ancak aslolan herşeyin sahibine (O'na) olan sevgidir. Kişilere ve olaylara göre karar vermek yanlıştır.

I
Güzel bir Ramazan akşamı... Teravihte uslu çocuklar arasında sayılırdım. Özellikle çocukların yanına değil cami cemaatinin arasına karışır, onlardan gözucuyla birşeyler kapmaya çalışırdım.

O akşam müezzin mahfili denen müezzinlerin dua ve ilahi okuyup kaamet getirdiği kısımda yer almıştım. İlk 4 rekatın aralığında sol tarafıma selam verdiğimde yüzümde bir tokat patladı. Aptal aptal dönüp baktım. Sağır ve dilsiz olduğunu bildiğim bir amca sert ve ıslık gibi bir sesle elini dudaklarına götürerek. "sus" işareti yaptı. Ağzımı açmamıştım ama bu tokat fena koydu. Birşey diyemeyip çıktım camiden... Geçen yıllar içinde bir tek onun sağır dilsiz olması beni cami cemaatine öfke duymaktan geri bıraktı..

II

Yazın en yakın camide elif ba öğreniyoruz. Müezzin efendi inanılmaz neşeli ve şakacı biri. Çoğumuz hızlı bir şekilde öğreniyoruz okumayı. Mahallede kızlar çoğunlukta biz de 3-5 erkek çocuğuz. Hocanın davranışları giderek garipleşmeye başladı. Kızları arada bir sıkıştırıp, çimdilikliyordu.

Gel zaman git zaman birgün hocanın ordan alındığını duyduk. Kızlardan birini taciz etmiş. Kız da ailesine söylemiş. Aile olaya müdahil olmuş ama yazık ekmeğinden olmasın diye bir şekilde kınama ile adam başka bir camiye verilmiş.

Bizler tam Kuran'a geçecekken o yıl kurs dağıldı. Kimse yeni hocaya gitmek istemedi. Aileler de göndermedi. Ailelerimiz bizi önce kızlarla birlikte bir kadın hocaya verdi. Ben orda da bir türlü dikiş tutturamadım. Sonra bir başka genç hafız kızda okudum. Ama bir türlü o ilk zamanlardaki heyecan ve okuma başarısını gösteremedim. Tecvidim hiç olmadı...

Arkadaşlarla kazara bile namaza dursak, camide o hoca varsa namazı bozup çıkıp gittik. Ergenlik dönemimizde sinemaların izbe bir köşesinde film izlerken görürdük onu ve "hocalar dışarı" diye yuhalardık. O ise pişkinliğinden birşey kaybetmedi. Bir yemek ısmarlayana, bir çay söyleyene, üç kuruş para verene hatimler indirdi, dualar okudu. Herkesi cennetlik yaptı. Jet gibi paldır küldür teravihler kıldırdı ve öylece öldü gitti...

Bizse onu örnek almadık kıyaslamak için. Sadece zavallı biri bildik. Din adamı olarak görmedik bile. Ak köpeğin pamuk pazarına bir hayli zararı olsa da kötü örnek örnek sayılmazdı çünkü.

6 yorum:

enkebit dedi ki...

çok güzel bi yazı olmuş..günümüzde de böyle hocalar bulunmakta..ben de bi kaçını uygunsuz vaziyette uygunsuz yerlerde görmüştüm malesef..

siyah kelebek dedi ki...

Bİzde çocuk olduk ve her zaman teraviye gittik hocalar vaazlarında çocuklarınızı getirin oynasınlar koştursunlar camide kızmayın derdi..7 yıldır gidemiyorum teravihlre ama en kısa zamanda oğlumuda kendim götürecem camilerimize ..

BİgarİpwoMen dedi ki...

İnsanlar hata yapar, yapmalıdır bu hoca veya hacıda olsa..Günahsız insanlar peygamberlerdir ve hiç kimseyi günah işlediği için eleştirmeye hakkımız yok..Elbette insanlara örnek olması gereken birinin günahlarını en azından gizli işlemesi gerekir, gerçi bu tüm insanlar için böyledir..

bi dost dedi ki...

yazıyı şimdi gördüm ben, neden öyle oldu anlamadım ama :S tam da bugün böyle kötü örneklerden ve yol atığı kötü bi olaydan bahsetmişti bi ablam. siz çocukken bile mantıklı yaklaşıp onların örnek alınmaması gerektiğini farketmişsiniz ama herkes bunu yapamıyo, ve kötü örnek teşkil eden insanlar çok fazla hakka giriyor.. islamı yanlış tanıtmak ne demek? yazık!

bi dost dedi ki...

hee bi de, ben sana tecvid öğretirim üzülme abi :))

The İbrahim Ortach dedi ki...

siyah kelebek: götürün efendim koşup oynasın çocuk...

bigaripwomen: insanlar hata yapar. kendimden biliyorum efendim... haklısınız.

bi dost: ak köpek - pamuk pazarı mevzusu efendim...
tecvit: kız gibi okuyosun diyolar zaten...